Facebook Twitter
ebaumsworld.net

Temaparkmåltidsbiljetter - The Good And The Bad

Publicerat på Juli 11, 2022 av Thanh Woytek

När du besöker en temapark måste du avgå dig till att slutligen betala minskat för även de enklaste måltiderna. För det mesta betalar du till de allra minst åtta dollar eller ännu mer för en lätt lunch, och en komplett måltid för middagsstil inklusive öken kommer sannolikt att kosta över tjugo dollar per person. Ett bra sätt att mjukgöra detta slag för dina deltagares fickböcker skulle vara att överväga att investera i ett block med måltidsbiljetter för att låta dem använda i parken. I huvudsak tillåter dessa måltidsbiljetter din grupp att få en anständig måltid utan att behöva ta med mig tilläggsinkomster på resan. Matsalen skulle gå till de deltagande restaurangerna i parken, beställer sin mat och presenterar kupongen till kassören och måltiden betalas helt. Detta är dock ofta en nackdel baserad på vem din grupp är.

I allmänhet kan flera yngre studenter, särskilt flickor, kanske eller inte köpa tillräckligt med mat för att använda det kompletta värdet på måltidsbiljetten. Till exempel, om en person beställer sju dollar i mat och biljetten kostade åtta dollar, återbetalas den extra dollar normalt inte. Precis som emellertid, om du tar över fotbollslaget för gymnasiet kan dock vara en bra affär, vilket gör att individen kan fylla sin tallrik för under menykostnaden. Allt beror på din grupp om om du använder kuponger utan tvekan kommer att vara värt det för dig personligen.

I vissa parker finns det ett annat alternativ, du kan kunna köpa presentkort snarare än måltidskuponger. På Disney Parks kan du till exempel köpa Disney Dollars när du beställer din gruppbiljetter. Dessa Disney -dollar spenderar i parkerna exakt som riktiga pengar, och det är till och med giltiga i Disney -butiker i USA. Detta ger lite mer flexibilitet för gruppen. Om individen spenderar sju av tio Disney -dollar till lunch kommer hon att återförenas tre dollar i riktiga kontanter som senare kan användas för att få en flaska vatten eller kanske en souvenir. Återigen beror allt på din grupp. Personligen har jag haft gott om tur med presentkortet, men kolla med parken innan jag köper eftersom reglerna i varje park kan ändras.

Den stora frågan är spännande varför du till och med kan arbeta med denna aspekt av resan. Lösningen skulle helt enkelt vara att få dig själv att se bra ut. Oavsett vad det är möjligt att rulla in till den totala kostnaden per person för resan kan hjälpa till att sälja besöket till dina deltagare och deras föräldrar. I händelse av att du kommer med en 1000 dollar, fyra natt, fem utflykter där varje måltid köps i förväg kommer du ofta att se mer kompetent än i händelse av att du säger till gruppen att de måste betala 500 varje plus ha "tillräckligt med pengar för fjorton måltider. ".